avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce se presupune ca ar trebui sa faca un avocat?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce se presupune ca ar trebui sa faca un avocat?

Ce se presupune ca ar trebui sa faca un avocat?

O intrebare de la cineva la o prima experimenta cu un avocat...

Am fost la un avocat pentru niste amenintari cu moartea...

Si am observant ca de fapt mi a dat doar niste recomandari... Nu a luat la propriu situatia in maini precum credeam...

A trebuit sa mi fac singur plangerea etc..

Eu credeam ca el va vorbi cu politia etc... Ca va pune presiune sa se rezolve treburile etc...

Adica scopul Meu este ca agresorul sa fie condamnat si credeam ca avocatul ca face toate demersurile necesare in acest sens...

Deci pana la urma ce trebuie sa faca un avocat?


Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2020
Vladaz, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:56, 20 Septembrie 2020
ce va intelegeti sa faca.. dvs v-ati dus pt o consultatie probabil..
trebuie intrabat daca se poate ocupa, semnati un contract..
oricum, ca sa fie condamnat, nu depimde de avocat, va dati seama..
acuma, ca tot ati facut singur plangerea, va mai duceti pe la politie si intrebati de stadiul dosarului, o sa dureze..
amenintarea poate fi serioasa si sa va induca teama sau poate fi o vb in vant.. depined mult de conjunctura, probe.. nu se ajunge asa usor la o condamanare, cel mai probabil,plangerea nu va duce nicaieri, in sensul dorit de dvs.

Adica o plangere penala nu ajunge nicaieri... Iar eu pot fi omorat pe scara de cel ce a amenintat cu moartea...

Ideea e ca nu se pot aduce probe... Acest individ sta pe Scara cu mine... Si "modul lui de operare" in asta consta... "te prind pe scara si te omor"... Nu face amenintari in fata blocului etc...

In cazul acesta proba va fi cadavrul meu...

Adica plangerea penala nu este de ajuns in cazul in care reclamatul este un pierde vara care traieste din ajutor de la stat... Cu zeci de plangeri si chemari de polite din cauza lui..??

EU.. Reclamantul avand cea mai mare incalcare a legii o amenda de circulatie?

Adica nu conteaza plangerile acestea cine si impotriva cui se fac?
ba sigur ca ele conteaza.. dar depinde de situatia concreta.
una e sa ii zic eu pustanului de la etajul 9 ca daca mai pune muzica il omor si alta e sa fie un cutitar, sa aiba antecedente, amenintarea sa fie serioasa, poate mai sunt si alte plangeri impotriva lui.. etc, etc
Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu nabadai de cetatean arab Bibicu78 Bibicu78 Buna ziua Am urmatoarea speta. O prietena de-a mea, s-a casatorit in italia cu un cetatean egiptean cu care are un copil. Dupa 3 ani de casatorie a hotarat ... (vezi toată discuția)
Scandal in familie bandi2 bandi2 buna. as vrea sa intreb...soara mea are un prieten,cara sta cu noi,adica eu si mama,in casa,nu are nici flotant..si mereu ma ameninta,injura,da in catel cu ... (vezi toată discuția)
Amenintari prin sms nicoleta1975 nicoleta1975 Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ... (vezi toată discuția)