Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cum se poate face rectificarea pentru apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cum se poate face rectificarea pentru apa rece platita ...

Buna ziua,
Cum se poate face rectificarea pentru apa rece platita la intretinere?
Nu am locuit din februarie intr-o garsoniera, am depus instiintare ca nu mai locuieste nimeni, dar pentru ca nu am dat citirea in fiecare luna am fost inregistrata pausal astfel incat apar cu restanta acum la intretinere.
Am dus citirea, dar apar in continuare cu restanta.
Nu stiu cum sa formulez o cerere de rectificare, pt ca nu este ca la electrica sau gaz sa se faca autormat rectificarea (citirea cu estimarea).
Multumesc!
Nu prea mai aveti ce sa faceți dar puteti incerca sa adresati o cerere.
Legea ajuta asociatia.
Atat timp cat dv ati depus instiintare oficial ca in perioada X apartamentul nu este locuit se impunea ca asociatia de proprietari sa verifice si sa consemneze indexul consum individual,iar la revenire sa faca verificarea
Faptul ca ati informat oficial asociatia ca nu locuieste nimeni in apartament respectiv nu va exista consum apa dar asociatia de proprietari prin reprezentant legal a impus consum in sistem pausal constituie abuz
Daca presedintele de asociatie este reticent a se implica pentru solutionare,singura varianta este -daca locuiti in apartament,lunar sa comunicati consum astfel incat in interval de cateva luni sa se actualizeze inregistrarile pausal cu indexul real consumat
Daca ati depus cererea de scoatere de la întreținere înainte de data citirii si nu locuia nimeni este logic ca nu ati consumat nimic.
Când ati depus cererea?