avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua mă aflu într-o situație încurcata și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua mă aflu într-o situație încurcata și aș dori ...

Bună ziua mă aflu într-o situație încurcata și aș dori o părere de la cei care au mai trecut prin așa ceva sau care cunosc legea și mă pote ajuta. În 18.03 1999 mi s-a propus cumpărarea unei case + teren agricol 1000mp într-un sat din Gorj (Mierea), am discutat cu 2 dintre frați în privința sumei de bani 25.600.000 lei pe care i-am și platit in doua tranșe: 20.000.000 pe 18.03.1999 si 5.600.00 peste 3 luni. Când am achitat cele 2 tranșe am făcut chitanța de mână cu 2 din cei 3 frați iar ei și-au luat angajamentul scris în chitanța de mână că în următoarele două săptămâni vom întocmi actele la Notar iar acolo al 3 lea frate mi s-a spus ca nu va avea nici o pretenție la casă deoarece el a fost despăgubit de părinți cu altă casă în alt sat,că cei 2 s-au ocupat de înmormântarile părintilor și s-au înțeles ca cei 2 să rămână cu casa părintească. Cei 3 frați au în sat mai multe parcele de pământ agricol și hectare de pădure. După ce am achitat casa eu m-am mutat în casă și am început renovările în interiorul casei + construirea unui gard cu centura de beton și stâlpi din fier.După ce au trecut cele 2 săptămâni i-am căutat dar mi-au spus că nu au făcut succesiunea și apoi au început să mă evite. În casă s-a mutat familia mea iar eu am plecat la muncă în străinătate de unde m-am întors după 13 ani. În acest timp impozitul a fost platit la Primărie anual de familia mea iar în acest an se împlinesc 21 de ani de când casa este în posesia mea și de când plătesc impozit la Primărie și până anul acesta nu am fost deranjat niciodată de familia care mi -a vândut casa. Între timp cei 2 frati care mi-au vândut casa au decedat iar eu când am revenit în țară și am discutat cu moștenitorii aceștia au spus că nu au nici acuma succesiunea făcută deși între timp ei au mai vândut la oameni în sat diverse parcele de pământ tot cu chitanța de mână și că dacă am nevoie de ei merg să recunoască că mi-au vândut casa dar să mă ocup eu de acte,ori eu nu puteam face nici un demers deoarece ei trebuiau să îsi facă succesiunea. În anul 2019 am fost sunat de cel de- al 3 frate care mi-a zis ca dorește el casa să i-o vând lui cu suma de 15.000 de ron că eu nu lociesc acolo....eu i-am spus ca un pret corect ar fi 35.000 ron iar el a început să mă amenințe că o să mă dea in judecată și -mi va lua casa.Precizez că el a știut dintotdeauna că această casă fusese vândută cu chitanța de mână de cei 2 frați ai săi, drept dovadă nu m-a deranjat niciodată cât au trăit aceștia și nici nu l-a interesat casa în această perioadă. Pe 12.09 .2020 a intrat in curtea casei fratele decedaților pe care eu nu l-am văzut niciodată împreună cu alte persoane din sat care cunoșteau bine situația că eu aveam cheile de la poartă și casă deoarece cumpărasem casa de la frații săi cu acea chitanța de mână și au taiat 8 copaci (6 corcodusi si 2 duzi copaci verzi) din curtea casei ,ei au intrat în curte sărind gardul.Eu am fost sunat din sat de vecini care mi-au spus că în curtea casei se află 3 persoane care îmi taie copacii.M-am deplasat în comună și am depus plăngere la Politie iar împreună cu Politia ne-am deplasat la fata locului dar când am ajuns aceștia nu mai erau acolo dar copacii erau tăiați și lăsați buturugi jos.După ce a discutat cu vecinii au stabilit că cel care intrase era fratele celor 2 cu niște nepoți de-ai lui din sat.Politia mi-a spus să merg în instanță pe civil ptr a nr regla actele
iar acest frate a mers la Primarie unde a depus o cerere scrisă ca eu să nu mai pot plăti începând cu acest an impozitul ptr casă și teren. Întrebarea mea este dacă mă voi adresa Instanței având acea chitanța de mână și dovada că am plătit impozitul în ultimii 21 de ani am vreo șansă să intru în posesia casei dacă acest al 3 lea frate se trezește acuma că are pretenții la casă sau să renunț la casă și să mă îndrept spre moștenitorii celor 2 ptr a-mi recupera suma de bani actualizată bineînțeles, în acest moment ce demersuri pot face ptr a regla situația aceasta pe cale legală?Mulțumesc anticipat ptr eventualele răspunsuri

Alte discuții în legătură

Taiere corcodus din gradina blocului liliana_grebanus liliana_grebanus Recent am construit o extensie la parterul unui bloc pe baza unei autorizatii de constructie eliberata de Primarie privind amenajare sediu firma, creare alee ... (vezi toată discuția)
Despagubire duca duca buna ziua, o intrebare, fratele meu are o casa de vacanta in comuna reci-covasna si in urma furtunii de sambata 25 august un pom din vecinataea casei lui a ... (vezi toată discuția)
Amenintare dieter-adrian dieter-adrian Buna ziua,intampin o problema cu un vecin...casa vecinului are unul din pereti in curtea mea,de gard nu mai vorbim,exista doar un metru,pana in casa lui. ... (vezi toată discuția)