Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare ilegala autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare ilegala autoturism

Ma numesc Marian Rosca. In data de 31.01.09 mi-a fost ridicat autoturismul, de catre RADP, firma care se ocupa cu aceasta activitate in Cluj-Napoca, pe motiv ca ar fi fost pargat neregulamentar. M-am prezentat la ei pentru a le spune ca nu au procedat corect, pentru ca eu am parcat fara a pune probleme traficului de masini sau pietoni si ca vreau sa contest procesul-vb de ridicare auto. Mi-au spus ca, conform HCL 670/2006, valabila la acea data, nu pot lua masina daca nu platesc. Deci, chiar daca mi-au ridicat masina ilegal, m-au obligat sa le dau bani pentru a o lua inapoi. I-am dat in judecata si abia acum, in decembrie 2009, a ramas definitiva hotararea prin care se stabileste ca procesul verbal de ridicare este nul, adica ridicarea masinii a fost ilegala - mi-au furat masina, mi-au sechestrat-o, apoi m-au santajat, cerandu-mi bani sa o pot lua inapoi. (Initial, pe fond mi s-a dat dreptate de catre instanta, insa ei au facut recurs, dar am castigat si recursul...)
Pentru faptul ca mi-au incalcat drepturile elementare (mi-au furat masina, nu am beneficiat de prezumtia de nevinovatie, mi-au sechestrat masina, m-au santajat sa le dau bani pentru a o lua inapoi, m-au plimbat prin instante supunandu-ma unui stres psihologic greu de indurat care mi-a afectat viata personala si profesionala)vreau sa le cer daune morale de 1.000.000 euro. Caut avocat competent si interesat sa ma reprezinte in instanta. Daca aveti ceva sfaturi pentru mine va rog sa nu ezitati. Multumesc. YM marian_marco2000@yahoo.com
Va trebui sa si demonstrati cele relatate de dvs. , adica sa existe si niste acte medicale, de inchiriere nou autoturism, etc. care sa probeze cele prezentate.
Sfatul meu sa e sa mai diminuati pretentiile, intrucat acest tip de cerere se timbreaza la valoare si, pana a castiga ceva, va trebui sa platiti dvs. f. multi bani.:(