Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lamuriri beneficiar real declaratie ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lamuriri beneficiar real declaratie ONRC

Un SA are doua persoane juridice actionari, respectiv : societatea X ( 60 %) SI societatea Y ( 40%) - persoane juridice straine.
In SA nicio persoana fizica nu are peste 25 % actiuni.
Intrebarea este : pe cine pot sa trec ca si beneficiari reali ai SA?? pe cei doi reprezentanti legali ai societatilor X SI Y? sau numai reprezentantul legal din societatea X ( 60 %). Practic, societatea X conduce SA pt ca detine peste 60 % si ar rezulta ca beneficiar real sa fie reprezentantul legal al acesteia dar nu sunt convinsa.
Am nevoie de parerea unui specialist. Rog frumos daca ma poate ajuta cineva. Multumesc!
george-neagu, moderator