Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragerea unui asociat dintr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragerea unui asociat dintr-un SRL

În cazul retragerii unui asociat dintr-un SRL este necesară încheierea unui contract de cesiune cu celălalt asociat?
Ce trebuie să conțină Hotărârea AGA prin care se convine de comun acord retragrea unui asociat?
Mulțumesc frumos anticipat pentru răspuns.
george-neagu, moderator
Da, se incheie un contract de cesiune parti sociale.
Hotararea AGA contine detalii despre retragerea asociatului, cesiunea catre celalalt, noua structura a capitalului social.

Ana Stanescu
www.serviciisrl.ro - Servicii consultanta societati comerciale
Multumesc frumos