Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Retragere asociat SRL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Retragere asociat SRL

cum se retrage un asociat dintr-un srl cu 2 asociati?
In baza hotararii aga si a contractului de cesiune .
Buna ziua,
Hotararea AGA nu este nici necesara si nici de folos.
Retragerea din SRL se poate face in condsitiile stipulate in Actul Constitutiv si in legea in vigoare:
- pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale;
- pe cale litigioasa, in instanta, daca intre cei doi nu se stabileste un acord.
- pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale;
- pe cale litigioasa, in instanta, daca intre cei doi nu se stabileste un acord.

pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale si Hotarare AGA
deci cu sau fara hot AGA?????
si contr de ces la notar, avocat?