avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Retragere asociat SRL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Retragere asociat SRL

cum se retrage un asociat dintr-un srl cu 2 asociati?
Cel mai recent răspuns: negrila , utilizator 13:48, 24 Februarie 2010
In baza hotararii aga si a contractului de cesiune .
Buna ziua,
Hotararea AGA nu este nici necesara si nici de folos.
Retragerea din SRL se poate face in condsitiile stipulate in Actul Constitutiv si in legea in vigoare:
- pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale;
- pe cale litigioasa, in instanta, daca intre cei doi nu se stabileste un acord.
- pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale;
- pe cale litigioasa, in instanta, daca intre cei doi nu se stabileste un acord.


pe cale amiabila, daca cei doi asociati sunt de acord si semneaza un contract de cesiune parti sociale si Hotarare AGA
deci cu sau fara hot AGA?????
si contr de ces la notar, avocat?

Alte discuții în legătură

Retragere asociat din srl igna_florin igna_florin intr-un srl cu doi asociati unul se retrage ce pasi trebuie urmati dupa? trebuie schimbat actul constitutiv sau nu? daca da va rog sa imi spuneti ce pasi ... (vezi toată discuția)
Retragerea unui asociat din societate mara_iacob mara_iacob Am si eu o nelamurire in urmatoarea speta: un SRL cu 4 asociati; societatea detine 4 spatii comerciale. Unul dintre asociati vrea sa se retraga si vrea ca unul ... (vezi toată discuția)
Impartirea bunurilor la retragerea unui asociat dariusv. dariusv. :)Buna Seara, Am nevoie de niste informatii sau mai bine zis sfaturi,sunt asociat intr-o firma cu raspundere limitata iar asociatul meu vrea sa se retraga ... (vezi toată discuția)