Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am primit in 21.09.2020 un pr-vb de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am primit in 21.09.2020 un pr-vb de constatare contraventie ...

Buna ziua. Am primit in 21.09.2020 un pr-vb de constatare contraventie inregistrat cu data de 25.08.2020. Sanctiunea s-a aplicat in data de 13.06.2020, data la care am circulat fara rovineta. Intrebarea mea este daca nu e cam tarziu pr.vb si daca-l pot contesta pe motiv: autoritățile trebuie să trimită procesul verbal în cel mult două luni de la data săvârșirii cotravenției de către șofer”. Multumesc!
Cred ca faceti o confuzie, sanctiunea s-a aplicat in 25.08.2020 si v-a venit in 21.09.2020. In 13.06.2020 ati fost surprins pe camere, nu face nimeni constatarea in aceeasi zi si da sanctiunea, au 4 luni la dispozitie.
latka, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Sa inteleg ca data aplicării sancțiunii contravenției este data la care s-a incheiat procesul verbal 25.08.2020 in cazul meu, iar comunicarea s-a facut ieri 21. 09.2020 si astfel nu s-a depasit termenul de 2 luni. Trebuie sa platesc amenda!
La jumătate din minim, in maxim 15 zile, începând de ieri. Se întâmplă, nu sunteți primul in situația asta.