Forum Discuţii juridice Executare silită Salut. In 2009 am emis un bilet la ordin in alb. In ...
Discuție deschisă în Executare silită

Salut. In 2009 am emis un bilet la ordin in alb. In 2015 posesorul ...

Salut. In 2009 am emis un bilet la ordin in alb. In 2015 posesorul l-a completat desi trecusera mai mult de 3 ani de la data emiterii si l-a prezentat la plata. A pornit executarea silita notificandu-ma la un domiciliu pe care nu-l mai aveam in fapt iar contestatia mea a fost depusa tardiv din acest motiv. Instanta a respins contestatia la executare pe acest motiv. Se poate actiona pe codul civil pentru constatarea nulitatii absolute a biletului pe motiv de completare tardiva?
Buna ziua,

In primul rând, e de analizat oportunitatea formulării unui apel sau a unei revizuiri, ulterior, da, se poate formula o acțiune prin care sa se solicite constatarea nulității absolute a BO, dacă exista motive de nulitate absoluta, dar aici e o discutie fiindcă acțiunea in constatare este subsidiara unui actiuni in realizare și practic dumneavoastră solicitați constatarea intervenirii prescriptiei, aspect care trebuia invocat in cadrul contestatiei la executare (la titlu).

Apel sau revizuire recomand.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Mulțumesc pentru raspuns.
Cu drag si sper cu folos :)
Am incercat sa va contactez pe email in vederea unei colaborari.
Buna seara,

Pe emailul de Yahoo nu am primit nimic verific pe cealalta adresa. Aveți numărul meu de afișat pe site și ne auzim.