Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren proprietate personala, clădire a statului.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren proprietate personala, clădire a statului.

Bună ziua. Caut sa cumpăr un teren prin executare silita... Am găsit unul care a aparținut unei firme și care are o clădire pe el. Asta este menționat și în anunțul. De licitație, și în discuțiile telefonice cu lichidatorul. Problema este următoarea... Ei vând terenul dar clădirea aparține statului roman (am înțeles ca nu este ceva foarte eow, un fel de camera pentru paznici). Urmează sa ma duc sa vad terenul și dacă mai exista fizic construcția ( nu știe nimeni acest aspect) dar problema mea este... Ce fac cu clădirea? Ma judec cu statul? Îmi plătește chirie? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cereți actul în baza căruia statul a construit clădirea pe terenul respectiv (ar trebuie să fie o superficie, dar cine știe ce au făcut de fapt) și vedeți acolo ce este menționat.
Am citit și eu puțin despre aceasta superficie (ca și lege). A fost un punct de exploatare conducte.. Ceva de genul făcut în colaborarea unei firme private cu statul roman, iar aceasta clădire a fost construita pentru a pazii ceva manometre ale acestei instalații). Și dacă sunt obligata de exemplu sa păstrez clădirea, pot construi lângă ea, sau sa cer chirie de exemplu pentru folosință terenului? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Cristina Filimon a scris:

Cereți actul în baza căruia statul a construit clădirea pe terenul respectiv (ar trebuie să fie o superficie, dar cine știe ce au făcut de fapt) și vedeți acolo ce este menționat.

Până nu văd actul nu mă pot pronunța. Și posibil să fie necesare și alte documente.
Pai daca sunt manometre si sunt si conducte pe acolo nu puteti sa construiti.Mai interesati-va inainte sa cumpatati orbeste.Sa nu regretati dupa.
Mulțumesc frumos. Asta fac... Dar nu știu exact cui sa ma adresez... De aia am și întrebat... Lichidatorul Mi a dat un număr de telefon iar domnul de la telefon a fost puțin... În necunostinta sa zic asa și neinteresat de a da detalii (am înțeles ca e un fost angajat...) și pe lângă asta terenul este înscris în intravilan construcții - curți adică legal.... Ai voie.

mitabiciclista a scris:

Pai daca sunt manometre si sunt si conducte pe acolo nu puteti sa construiti.Mai interesati-va inainte sa cumpatati orbeste.Sa nu regretati dupa.