avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract Vanzare-Cumpărare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract Vanzare-Cumpărare

Bună ziua,

Daca fac un contract de vânzare la un teren pe o perioadă de 9(nouă) luni, pentru care pun ipotecă în favoarea mea.
Vă rog să îmi spuneți ce clauze pot adăuga în contractul de vânzare pentru ca, cumpărătorul care constuiește un imobil să nu poată să închirieze sau să înstrăineze construcția.
De asemenea vă rog să îmi spuneți dacă este bine, ca în actul de vânzare cupărătorul să menționeze că poate să intabuleze în cartea funciară pe numele său construcția.

Vă muțumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:09, 24 Februarie 2015
Adrian1606 a scris:

Vă rog să îmi spuneți ce clauze pot adăuga în contractul de vânzare pentru ca, cumpărătorul care constuiește un imobil să nu poată să închirieze sau să înstrăineze construcția.

Clauza puteti introduce in contract, insa legal nu il prea puteti impiedica sa inchirieze sau sa vanda constructia (fiind dreptul sau sa o faca).


Adrian1606 a scris:

De asemenea vă rog să îmi spuneți dacă este bine, ca în actul de vânzare cupărătorul să menționeze că poate să intabuleze în cartea funciară pe numele său construcția.

Cu sau fara acordul dvs. cumparatorul nu poate fi impiedicat sa indeplineasca formalitatile de publicitate imobiliara.
Dvs. puteti sa inscrieti restul de pret de primit la cartea funciara.
~ Conținut șters la cerere ~
Este simplu de inteles ca vinde azi si incaseaza banii in 9 luni, asta-i ipoteza de lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
Ce superficie, daca userul vinde terenul? Isi vinde terenul, ce drept de superficie sa mai constituie? Adica, cumparatorul da o caruta de bani pe dreptul de a construi? Sa fim realisti. Cel mult putem vorbi despre un act juridic afectat de modalitati, ca de dezmembraminte nu poate fi vorba ... :))

Alte discuții în legătură

Recuperare a cheltuielilor cu lucrarile neefectuate de executant si a penalitatilor de intarziere CristianC81 CristianC81 Buna ziua, Am incheiat recent un contract de vanzare-cumparare pentru un imobil nefinalizat (casa de locuit). In contract a fost specificat ca executantul ... (vezi toată discuția)
Ce este mai bine: contract de vânzare-cumpărare în care să se specifice avansul dat și ratele, sau antecontract? Calin Daniela Calin Daniela Ce este mai bine sa inchei un contract de vanzare cump teren in care sa se specifice avansul dat si ratele ce urmeaza a fi date sau un antecontract pt avansul ... (vezi toată discuția)
Promisiune de vanzare cumparare teren, pret achitat integral, tranzactie esuata iacobcristian iacobcristian Buna ziua am si eu o speta destul de rara cred.... Am cumparat un teren cu 30.000 Euro dar am facut doar un act de promisiune de vanzare cumparare cu plata ... (vezi toată discuția)