Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract Vanzare-Cumpărare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract Vanzare-Cumpărare

Bună ziua,

Daca fac un contract de vânzare la un teren pe o perioadă de 9(nouă) luni, pentru care pun ipotecă în favoarea mea.
Vă rog să îmi spuneți ce clauze pot adăuga în contractul de vânzare pentru ca, cumpărătorul care constuiește un imobil să nu poată să închirieze sau să înstrăineze construcția.
De asemenea vă rog să îmi spuneți dacă este bine, ca în actul de vânzare cupărătorul să menționeze că poate să intabuleze în cartea funciară pe numele său construcția.

Vă muțumesc!
Adrian1606 a scris:

Vă rog să îmi spuneți ce clauze pot adăuga în contractul de vânzare pentru ca, cumpărătorul care constuiește un imobil să nu poată să închirieze sau să înstrăineze construcția.

Clauza puteti introduce in contract, insa legal nu il prea puteti impiedica sa inchirieze sau sa vanda constructia (fiind dreptul sau sa o faca).

Adrian1606 a scris:

De asemenea vă rog să îmi spuneți dacă este bine, ca în actul de vânzare cupărătorul să menționeze că poate să intabuleze în cartea funciară pe numele său construcția.

Cu sau fara acordul dvs. cumparatorul nu poate fi impiedicat sa indeplineasca formalitatile de publicitate imobiliara.
Dvs. puteti sa inscrieti restul de pret de primit la cartea funciara.
~ Conținut șters la cerere ~
Este simplu de inteles ca vinde azi si incaseaza banii in 9 luni, asta-i ipoteza de lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
Ce superficie, daca userul vinde terenul? Isi vinde terenul, ce drept de superficie sa mai constituie? Adica, cumparatorul da o caruta de bani pe dreptul de a construi? Sa fim realisti. Cel mult putem vorbi despre un act juridic afectat de modalitati, ca de dezmembraminte nu poate fi vorba ... :))