Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie apartament impreuna cu prietena ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie apartament impreuna cu prietena (necasatoriti)

Buna ziua, va rog frumos sa ne ajutati cu indrumare pentru urmatoarea chestiune;
Eu si prietena mea (necasatoriti) dorim sa achizitionam un apartament din fonduri proprii fara credit ea participand cu 65% din suma si eu cu 35% , Vreau sa intreb daca in cazul unor neintelegeri viitoare si a vanzarii apartamentului, ea are mai multe drepturi decat mine deoarece are o cota mai mare sau primeste doar o suma de banii mai mare conform cu procentul detinut, drepturiile de proprietate si decizie asupra proprietatii fiind egale.Va multumesc anticipat pentru raspunsuriile dumneavoastra
Buna ziua,

Detinand o cota mai mare, va avea dreptul la cota corespondenta din suma cu care il vindeti.
Totodata, in cazul unui litigiu privind iesirea din indiviziune, va avea dreptul de a pretinde apartamentul in natura cu despagubirea dumneavoastra pentru cota, pe principiul ca are o cota mai mare.
In rest, nu, nu poate sa va oblige sa va vindeti cota la un pret cu care nu sunteti de acord, nu poate decide vanzarea intregului apartament fara acordul dumneavoastra.