avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. Intrebarea ...

Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil in Romania cu veniturile realizate in strainatate?
Cel mai recent răspuns: Ana Maria 26 , utilizator 09:47, 29 Septembrie 2020
Numai cu veniturile realizate in strainate nu puteti beneficia de indemnizatia de cresterea copilului in Romania.
Trebuie sa fiu angajata si in Romania pana la data nasterii copilului?

Cornel Vasile a scris:

Numai cu veniturile realizate in strainate nu puteti beneficia de indemnizatia de cresterea copilului in Romania.

Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.
Imi puteti spune va rog cate luni trebuie sa fiu angajata in Romania?
Se vor cumula cu anii muncitii in strainatate?


Cornel Vasile a scris:

Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu postnatal Andreea Veres Andreea Veres Am nascut in Anglia gemeni,sunt si studenta si am hotarat ca sotul sa se intoarca in tara cu copii. Intrebarea este: poate el aplica pentru concediu postnatal ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Alina Serbanoiu Alina Serbanoiu Buna ziua numele meu este Alina!! Am și eu o nelămurire, pot beneficia de indemnizația de creșterea copilului dacă am doar 2 luni lucrate in România ... (vezi toată discuția)
Cotizatii Nicola89 Nicola89 Bună ziua! As dori și eu o informație în legătură cu indemnizația. Eu sunt in Anglia de 1 an de zile în care am muncit în regula (cu contract). De ... (vezi toată discuția)