Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. Intrebarea ...

Buna ziua, lucrez in Uk de 2 ani cu contract de munca. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil in Romania cu veniturile realizate in strainatate?
Numai cu veniturile realizate in strainate nu puteti beneficia de indemnizatia de cresterea copilului in Romania.
Trebuie sa fiu angajata si in Romania pana la data nasterii copilului?

Cornel Vasile a scris:

Numai cu veniturile realizate in strainate nu puteti beneficia de indemnizatia de cresterea copilului in Romania.

Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.
Imi puteti spune va rog cate luni trebuie sa fiu angajata in Romania?
Se vor cumula cu anii muncitii in strainatate?

Cornel Vasile a scris:

Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.