Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Am primit un act adițional la contractul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Am primit un act adițional la contractul de muncă ...

Buna ziua
Am primit un act adițional la contractul de muncă și am constatat că nu are nr de înregistrare, si nici nu este trecută data ,decît nr contractului de muncă și data emiterii acestuia , as dori sa stiu actul adițional in acest caz este valabil mentionez ca CIM este din 2016
22.08.2009, utilizator
Are data de cand isi produce efectee?

Are mentiunea ca se incheie in dublu exemplar?
Nu are dată de cînd își produce efecte , este menționat că a fost redactat in dublu exemplar
Pentru încheierea valabilă a unui contract, Codul civil enumeră patru condiţii esenţiale, şi anume:
a. capacitatea părţilor de a contracta;
b. consimţământul părţilor;
c. un obiect determinat şi licit;
d. o cauză licită şi morală.

De asemenea,se identifica şi o serie de dispoziţii civile care privesc câteva dintre condiţiile relative, cerute pentru încheierea valabilă a contractului, şi anume:
- momentul şi locul încheierii contractului;
- oferta de a contracta;
- acceptarea încheierii contractului;
- forma şi conţinutul contractului.

Numarul si data inregistrarii nu apar ca conditii esentiale/relative pentru incheierea valabila a unui contract. ....