avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Am primit un act adițional la contractul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Am primit un act adițional la contractul de muncă ...

Buna ziua
Am primit un act adițional la contractul de muncă și am constatat că nu are nr de înregistrare, si nici nu este trecută data ,decît nr contractului de muncă și data emiterii acestuia , as dori sa stiu actul adițional in acest caz este valabil mentionez ca CIM este din 2016
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2020
22.08.2009, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:24, 25 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are data de cand isi produce efectee?

Are mentiunea ca se incheie in dublu exemplar?
Nu are dată de cînd își produce efecte , este menționat că a fost redactat in dublu exemplar
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru încheierea valabilă a unui contract, Codul civil enumeră patru condiţii esenţiale, şi anume:
a. capacitatea părţilor de a contracta;
b. consimţământul părţilor;
c. un obiect determinat şi licit;
d. o cauză licită şi morală.

De asemenea,se identifica şi o serie de dispoziţii civile care privesc câteva dintre condiţiile relative, cerute pentru încheierea valabilă a contractului, şi anume:
- momentul şi locul încheierii contractului;
- oferta de a contracta;
- acceptarea încheierii contractului;
- forma şi conţinutul contractului.

Numarul si data inregistrarii nu apar ca conditii esentiale/relative pentru incheierea valabila a unui contract. ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca fara semnatura si stampila angajatorului ionutciprian ionutciprian am si eu o intrebare acum ceva timp ma-m anjajat la o fabrica de paine si am semnat contractul dar se pare ca cel pe care al am eu nu are stampila firmei si ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii elenate elenate Buna ziua. Rog tare mult sa-mi rapundeti daca un contract de prestari serviicii care este doar stampilat de beneficiar nu si semnat este valabil sau nu. ... (vezi toată discuția)
Stampila gresita pe contract artpaso artpaso Buna ziua, Daca pe un contract este aplicata stampila altei societati comerciale poate fi considerat nul? Daca da,care este legea care reglementeaza acesta ... (vezi toată discuția)