Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in somaj si decat ce am primit prima luna de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in somaj si decat ce am primit prima luna de indemnizatie. ...

Sunt in somaj si decat ce am primit prima luna de indemnizatie. Tocmai ce am gasit un loc de munca. Pot sa ma angajez fara probleme? Cineva mi-a spus ca trebuie sa dau banii primiti inapoi daca locul respectiv nu e listat la fortele de munca. E adevarat? Poate cineva sa ma lamureasca? Trebuie sa ma angajez doar la angajatori care au locuri de munca listate la fortele de munca?? Va multumesc.
Nu este adevarat, va puteti sa va angajati , insa :
1. daca angajarea este pentru o perioadă determinată de cel mult 12 luni, la data incetarii suspendarii platii se poate solicita repunerea în plată.

2. daca angajarea este pentru o perioadă determinată mai mare de 12 luni sau nedeterminata,nu se mai poate continua somajul dupa incetarea c.i.m.