Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Introducerea votului online la asoc de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Introducerea votului online la asoc de proprietari bloc locuinte.

La o asociatie de proprietari bloc/apartamente se doreste introducerea votului online. Care sunt solutiile de implementare pentru a fi legal acest demers.
Sunt multi proprietari care nu pot participa din motive obiective: nu locuiesc in acelasi oras sau in Romania.
Toata activitatea asociatiei vrem sa o mutam in mediul online astfel incat sa o eficientizam.
Trebuie modificat regulamentul de organizare. Aceasta necesită respectarea procedurii existente la momentul actual. Așa văd lucrurile..

sagrad a scris:

La o asociatie de proprietari bloc/apartamente se doreste introducerea votului online. Care sunt solutiile de implementare pentru a fi legal acest demers.
Sunt multi proprietari care nu pot participa din motive obiective: nu locuiesc in acelasi oras sau in Romania.
Toata activitatea asociatiei vrem sa o mutam in mediul online astfel incat sa o eficientizam.

Da, asa vad si eu soluția juridica.

Altii vor sa faca cu vot in scris.

Problema o constituie lipsa dezbaterilor.
La adunarea generala trebuie sa se dezbata problemele înainte de vot în mod normal.
Art. 49 aliniatul 4 din legea 196 /2018 prevede ca se pot lua hotărâri de AG în alte condiții, decât cele descrise anterior acestui aliniat, în lege, dar pentru asta trebuie modificat statutul asociației și nu puteți renunța la regula majorității simple (jumătate plus unu). Asta ar fi parte legală ce trebuie s-o rezolvați.

Tehnic vorbind, puteți încerca diferite soluții, astfel încât să aveți și dezbatere, să fiți și siguri ca cei care participă sunt chiar proprietarii în cauză. Vă trebuie o soluție aidoma unui forum de discuții, cu acces controlat și validat (să fiți siguri ca cel care dezbate și votează e chiar proprietarul). Încercați in prima fază (e doar o sugestie) grup privat și invizibil de Facebook, în care proprietarul să aibă un nume codificat, dat de administratorul grupului.
Multumesc.:)
Buna ziua. Presupunand ca reusim sa trecem peste toate impedimentele tehnice cum facem sa strangem semnaturi pentru Procesul Verbal al Adunarii Generale? (evident ca intreb mai degraba pentru membrii care nu locuiesc in condominiu). Multumesc.