Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua . Sunt beneficiara unei pensii anticipate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua . Sunt beneficiara unei pensii anticipate partial, ...

Buna ziua .
Sunt beneficiara unei pensii anticipate partial, din martie 2018, avand, la data pensionarii, stagiul total de cotizatie de 34 de ani si 3 luni , Sunt nascuta la 16.10.1960. Prin modificarea aparuta in legea 207/18.sepembrie 2020, pot solicita trecerea de la pensia anticipata partiala, la pensia anticiata fara penalizare ?
Daca nu, de ce ?
Buna seara,
Am ridicat si eu, recent, aceasta problema si, din ce am vazut pana acum, si un alt utilizator, potpal, in data de 30.sep.2020.
Nimeni nu a raspuns, ma mir deoarece am vazut ca sunt utilizatori avocati care ar putea ajuta si site-ul etse "advocatnet.ro".
Din cate am auzit, Casele de Pensii interpreteaza Legea ca neaplicabila in cazurile noastre, fara o justificare clara, ceea ce e de inteles pentru ei, pentru ca-i scuteste de ceva munca.
Se pare, pana la urma, ca Legea e neclara in aceasta privinta si, poate, vor urma precizari, desi nu cred.
Ar fi interesant daca am putea forta o interpretare legala de la o Institutie (nu stiu care, poate stie cineva) sau daca se poate initia o cale de atac la interpretarea Casei de Pensii.
De asemenea, as ruga utlizatorii cu aceeasi problema, daca au de undeva un raspuns mai clar, sa-l faca public aici, ca ajutor pentru ceilalti care inca se intreaba.
geminibis, utilizator
1. Consultanţii care participă la discuţii în forum o fac voluntar, fără a fi motivaţi în vreun fel de Avocatnet.ro. De aceea, trebuie să înțelegeți că nimeni nu este obligat să răspundă întrebării dumneavoastră .

2. Ministerul Muncii va poate ajuta cu un punct de vedere referitor la problema expusa.