Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 1.In cazul decesului unuia dintre fii pentru actul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

1.In cazul decesului unuia dintre fii pentru actul de succesiune ...

1.In cazul decesului unuia dintre fii pentru actul de succesiune este necesar certificatul de deces?
2Sotia (nora) are drept la succesiune?
3.Copilul decedatului (nepotul) are drept la succesiune?
Ce bunuri personale pentru moștenire a lăsat în urma lui cel care a decedat`?
Dacă a rămas în urma lui bunuri personale, răspunsul este DA la toate întrebările.
Daca bunurile sunt în proprietatea părinților săi, nu au ce moșteni soția și copii.
Dapix, utilizator
Raspunsul e da la toate cele 3 intrebari ale dvs.
Buna ziua

1. Da.
2. Da, va mosteni 1/4 din masa succesorala.
3. Da. Va mosteni 3/4 din masa succesorala.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Depinde de ordinea deceselor.
Daca fiul a decedat inaintea tatalui, nora nu are niciun drept. Va mosteni doar nepotul.