Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rog un sfat juridic pt urmatoarea situatie, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rog un sfat juridic pt urmatoarea situatie, descoperita in urma ...

Rog un sfat juridic pt urmatoarea situatie, descoperita in urma unui conflict avut cu constructorul casei .
1. in contractul incheiat pt executia casei a specificat o firma aflata in insolventa X , iar contul pt plati este de la alta firma Y?
2, pt lucrari suplimentare la contract nu a vrut sa incheie actul aditional gasind diverse motive de amanare. In final mi-a trimis o poza dupa un act ad. incomplet , semnat si stampilat pe firma Y., apoi a "disparut".
Toate platile le-am facut prin banca in contul specificat, iar unele lucrari au deficiente majore si trebuiesc refacute. Am inteles ca am fost inselati de un "tepar in constructii ". Intrebarea e: pot face vreun demers impotriva lui?

Buna ziua,

Da, puteți introduce cerere de chemare în judecata prin care sa solicitați rezoluțiunea contractului, pentru neîndeplinirea obligațiilor si restituirea sumelor de bani achitate. Este bine de formulat cererea atat împotriva firmei X cât și împotriva firmei Y. Totodată, trebuie sa verificați dacă s a dispus intr-adevar procedura insolventei si sa va înscrieți la masa credala.

Cu stima,
Av Jasmine Oancea
Multumesc pt. raspuns. Va contactez in cazul in care ma decid sa initiez aceasta actiune.