Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Un tânăr de 19 ani, cu grad de handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Un tânăr de 19 ani, cu grad de handicap grav -pe ...

Bună ziua. Un tânăr de 19 ani, cu grad de handicap grav -pe motiv de dializa- cu asistent personal - tata- se poate angaja ? Legea nu stipulează că își pierde beneficiile sau asistentul, dar angajatorul susține că nu îl poate angaja daca are asistent personal.
Poate fi angajat și cu grad de handicap, indiferent în ce grad de handicap este încadrat. Daca actualul angajator nu vrea, căutați un alt angajator. Legal, persoana cu handicap poate lucra în orice domeniu care este compatibil cu dizabilitatea de care suferă.