Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Intr-un laborator privat de radiologie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Intr-un laborator privat de radiologie clasificat ...

Buna ziua,
Intr-un laborator privat de radiologie clasificat CNCAN categoria II, este obligatoriu ca personalul sa fie incadrat in grupa a II-a de munca? Este obligatoriu sa primeasca un anumit spor? Personalul are norma intreaga de 6ore/zi si este monitorizat cu dozimetre.
Nu este obligatoriu ... totul depinde de decizia angajatorului atat pentru incadrarea locului de munca in conditii deosebite/speciale , cat si pentru acordarea unui anumit spor.
Angajatorul intocmeste documente si solicita avize de la ITM/ Inspectia muncii si ulterior daca se aproba, trebuie emis un act normativ care sa incadreze laboratorul privat in grupa de munca.
In acest moment este putin probabil sa se mai obtina avize si incadrare prin act normativ.
Spor la salariu se poate primi prin negociere la contractul colectiv de munca si/ sau contractul individual de munca.
Multumesc frumos!