Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conform art 209(2) din Codul administrativ Consilierul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conform art 209(2) din Codul administrativ Consilierul local, ...

Conform art 209(2) din Codul administrativ Consilierul local, respectiv consilierul judeţean al cărui raport de serviciu ori contract individual de muncă este suspendat, în condiţiile legii, la data începerii exercitării mandatului, îşi reia activitatea în executarea aceluiaşi raport de serviciu sau contract individual de muncă, după caz, la încetarea mandatului de consilier local, respectiv consilier judeţean.
Contractul de munca al personalului contractual din primarie ales consilier local la data inceperii mandatului se suspenda?In baza carui legii?
In baza textului de lege invocat de dvs ., la data inceperii mandatului se suspenda c.i.m.
ma puteti ajuta cu un articol de lege in baza caruia se suspenda CIM? Multumesc !
Codul Muncii
Art. 50 .
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
d) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;