Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conflict de interese

Se poate ca nora unui primar sa fie angajata ca si consilier local si sa fie si director la scoala din comuna?nu este in conflict de interese?
art. 209 din ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 57/2019 din 3 iulie 2019, care prevede la aliniatele:
2) Consilierul local, respectiv consilierul județean al cărui raport de serviciu ori contract individual de muncă este suspendat, în condițiile legii, la data începerii exercitării mandatului, își reia activitatea în executarea aceluiași raport de serviciu sau contract individual de muncă, după caz, la încetarea mandatului de consilier local, respectiv consilier județean.
(3) Sunt exceptate de la suspendarea contractului de muncă sau a actului de numire cadrele didactice, cercetătorii științifici, persoanele care dețin funcții sau desfășoară activități în domeniul creației literar-artistice.
Iar pentru conflictul de interes, citiți vă rog aici (pagina 20 din material):
[ link extern ]
Daniela Gratiela, Alte profesii