Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale E necesar sa deschid punct de lucru?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

E necesar sa deschid punct de lucru?

Buna ziua! Am urmatoarea situatie: societate cu sediul in Bucuresti presteaza servicii catre o societate din alt oras, in baza unui ctr de prestari servicii. La sediul clientului, unde se presteaza activitatiile, societ. din Buc a dus un container pentru a-si depozita piesele de schimb necesare prestarii serviciilor. Trebuie declarat punct de lucru la Registrul Comertului? Containerul se poate declara la admin financiara fara sa existe pc de lucru?
george-neagu, moderator
Nu. Dar cu pana la urma tot cei de la registrul comertului decid, nu e rau macar sa dati un telefon la ei si sa intrebati, pentru a fi sigur.
Containerul e amplasat pe domeniul public? Daca e amplasat pe domeniul privat nu vad de ce ati declara acest container.
Nici punct de lucru nu este nevoie sa declarati, dvs prestati o activitate la sediul clientului. Trebuie sa aveti de la Registrul Comertului (verificati daca nu aveti deja) un constatator de autorizare la terti/beneficiari cu codul CAEN- activitatea pe care o prestati acolo.

Ana Stanescu
www.serviciisrl.ro - Servicii consultanta societati comerciale
Ana Stan, Consilier juridic