Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Boala ALZHEIMER stadiu avansat. O persoana apropiata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Boala ALZHEIMER stadiu avansat. O persoana apropiata are aceasta ...

Boala ALZHEIMER stadiu avansat.
O persoana apropiata are aceasta maladie, care a avansat și are o pierdere de memorie de cca. 90%, nu mai are simt de orientare, nu recunoaste unde locuieste, etc.
In prezent primeste de la dr. psihiatru, lunar, un unic tratament (ca altul nici nu exista).si nici o consiliere.
Nu a primit nici vreo dovada a starii actuale.
Intrebare: ce drepturi de asistenta sociala si medicala are o asemenea persoana si unde trebuie sa se adreseze sotul sau un alt reprezentant angajat, pentru a le obtine.
Ce specialitate juridica se ocupa de aceste probleme, familia apropiata (copiii ei) nu se implica, dimpotriva o ocolesc. Doar sotul foarte in varsta, ii poarta de grija, dar este si el bolnav si depasit fizic si psihic.
Multumesc.
dorotheea, utilizator
Cati copii are ? sotul se poate duce la dgaspc sa spuna situatia, sa vada ce solutii se ofera.
Dupa mine, trebuite internata in camin si copiii sa suporte costurile, diferenta intre pensia femeii si taxa lunara. Copiii pot fi actionati in instanta daca de bunavoie nu contribuie.
Trebuie ca persoanele apropiate să formuleze o acțiune de punere sub interdicție, în urma căruia persoanei bolnave i se va numi un tutore, care să-i administreze drepturile și interesele.