Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutorele (fiica) poate fi obligat sa accepte ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutorele (fiica) poate fi obligat sa accepte tutoriatul mamei bolnave?

2 soti, de cca 80 de ani au o fiica de cca 45 de ani.
Sotia are maladia Alzheimer si trebuie sa aiba un tutore legal desemnat.
Este obligata prin lege, ca fiica sa fie numita tutore, sau poate fii numita, doar cu acceptul ei?
Sotul este bolnav si f. in varsta si nu este capabil si nici legal sa fie desemnat tutore.
Un tutore poate să fie desemnat doar cu acordul lui. Însă, legea îi obligă pe cei apropiați persoanei bolnave să formuleze acțiune de punere sub interdicție în cazul în care au cunoștință despre starea persoanei bolnave.
Ce lege abliga rudele rudele sa ceara tutela unui bolnav psihic?
Exiista sancțiuni, pentru că unele rude (copii), nu vor sa fie tutore.
Cum sunt obligati prin lege?
Multumesc.