avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutorele (fiica) poate fi obligat sa accepte ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutorele (fiica) poate fi obligat sa accepte tutoriatul mamei bolnave?

2 soti, de cca 80 de ani au o fiica de cca 45 de ani.
Sotia are maladia Alzheimer si trebuie sa aiba un tutore legal desemnat.
Este obligata prin lege, ca fiica sa fie numita tutore, sau poate fii numita, doar cu acceptul ei?
Sotul este bolnav si f. in varsta si nu este capabil si nici legal sa fie desemnat tutore.
Cel mai recent răspuns: dorotheea , utilizator 20:08, 22 Septembrie 2021
Un tutore poate să fie desemnat doar cu acordul lui. Însă, legea îi obligă pe cei apropiați persoanei bolnave să formuleze acțiune de punere sub interdicție în cazul în care au cunoștință despre starea persoanei bolnave.
Ce lege abliga rudele rudele sa ceara tutela unui bolnav psihic?
Exiista sancțiuni, pentru că unele rude (copii), nu vor sa fie tutore.
Cum sunt obligati prin lege?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dementa mariw mariw Bunicul meu e proprietarul casei unde locuiesc eu,mama,tata si bunica. Bunicul meu fiind divortat de bunica,mama fiind fiica lui. Bunicul meu a avut tendative ... (vezi toată discuția)
Boala alzheimer stadiu avansat. o persoana apropiata are aceasta ... dorotheea dorotheea Boala ALZHEIMER stadiu avansat. O persoana apropiata are aceasta maladie, care a avansat și are o pierdere de memorie de cca. 90%, nu mai are simt de ... (vezi toată discuția)
Curatela. obtinerea curatelei nicu001 nicu001 Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii curatelei pentru o persoana majora - 24 ani, cu diagnostic de \\"retardare ... (vezi toată discuția)