Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am semnat un precontract de vanzare cumparare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am semnat un precontract de vanzare cumparare la notariat cu ...

Am semnat un precontract de vanzare cumparare la notariat cu un dezvoltator imobiliar, precontract pentru care am platit taxe notariale. Dupa un am incheiat contractul de vanzare cumparare si am platit taxe notariale pentru toata suma. Intrebare: nu trebuia sa platesc taxele
notariale pentru diferenta? Vorbesc de un avans de 15000 de euro !
MihaelaGruia, utilizator
Nu. Sunt 2 acte care se taxează diferit.
Taxele la antecontract se percep in functie de suma achitata ca avans, iar taxele pentru perfectarea vânzării, la prețul total al tranzacției.