Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membrii fondatori raman pentru totdeauna membri ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membrii fondatori raman pentru totdeauna membri asociati in AG?

Buna ziua,
Sunt membru fondator al unei asociatii infiintate in 2000 in Braila.
Am fost de asemenea Presedintele Consiliului Director si reprezentant legal.
In oct 2016, intr-o sedinta a adunarii generale a asociatilor, am renuntat la functia de presedinte ramanand simplu membru fondator asociat.

Noul CA ales atunci a intreprins nenumarate actiuni, unele nelegale si ne-statutare de a ma exclude din AG.

Intrebarea mea este:
in principiu, un membru fondator al unei asociatii ramane pe tot parcursul vietii asociatiei si membru asociat ? (in afara cazului in care isi cere singur retragerea).
Multumesc pentru lamuririle ulterioare,
avad
Mai intai trebuie lamurita treaba cu pastrarea si pierderea calitatii de membru cu drepturi depline al unui ong. Trebuie sa vedeti ce scrie in statut dar de principiu, la calitatea de membru cu drepturi depline se poate renunta prin vointa persoanei in cauza manifestata in scris sau se poate pierde pentru cauze de nerespectare a statutului, la propunerea consiliului director si cu aprobarea plenului adunarii generale. Adica prin convocarea persoanei in cauza in consiliul director cand se discuta abaterile de la statut, apoi se voteaza suspendarea pana la proxima adunare generala in care trebuie sa apara ca punct pe ordinea de zi si ridicarea calitatii de membru pentru persoana ....., in prezenta respectivului.
Eu v-am scris asa in mare dar procedura cu etapele ei, trebuie sa apara clar detaliata in regulamentul de organizare (ROF) al ong-ului respectiv.
Iar faptul ca sunteti membru fondator, nu va confera nici mai multe dar nici mai putine avantaje decat o persoana care obtine calitatea de membru cu drepturi depline al ong-ului ulterior infiintarii la judecatorie.
george-neagu, moderator
multumesc. este intadevar "in fuga", foarte ramificat. esential este finalul: membrii fondatori sunt similari asociatilor ulteriori, daca nu este specificat ceva special in statut. am rezumat coresct?!
Da.
Nicidecum nu poate ramane "batut in cuie" cineva membru intr-o asociatie- oricui ii poate inceta calitatea de membru - prin retragere, prin excludere, prin deces, prin pierderea capacitatii juridice de exercitiu..... faptul ca e fondator, adica a fost membru la momentul infiintarii, nu il face sa ramana membru pentru totdeauna.... ar fi nelegala o prevedere statutara prin care i s-ar refuza demisia / retragerea respectiv s-ar prevedea ca nu poate fi exclus, ca s=ar incalca libertatea de asociere garantata de Constitutie si caracterul prin definitie democratic al unei asociatii.
Desigur insa ca nu va pot exclude doar asa, ca unei majoritati nu ii mai place de Dvs., ci ar trebui sa dovedeasca ca ati incalcat grav sau repetat obligatiile Statutare incat sa se poata ajunge la aplicarea sanctiunii supreme care e excluderea