Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitate instalare detectoare de gaz pe casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitate instalare detectoare de gaz pe casa scarii si electrovalva

Buna ziua,
In anul 2019, în primăvara, am cumpărat un apartament. Știind ca anul viitor trebuie sa fac revizia la centrala, am început sa ma interesez.
Ideea este urmatoarea: cei de la distrigaz nu vor sa o facă deoarece nu avem detectoare de gaz pe casa scării si electrovalva.
Am luat legătura cu administratorul care mi-a spus ca dezvoltatorul nu avea obligația sa le instaleze, deoarece aceasta lege, care ne obliga sa le avem, a fost data undeva în 2018, iar blocul este construit în 2017 si mi-a dat numărul unei persoane care îmi poate face revizia, chiar dacă nu avem acestea.
Întrebarea mea este următoarea, ținând cont ca la momentul în care eu am achiziționat apartamentul nu era creata asociația de proprietari ( demersul a început acum câteva luni), asupra cui cade obligativitatea de a instala cele menționate, nu asupra dezvoltatorului, chiar dacă blocul a fost creat înainte de a se da aceasta lege?
Va mulțumesc!
nu conteaza cand a fost creata asociatia.......teoretic data este la momentul vanzarii primului apartament
Sau data in care a intrat in vigoare legea, ordinul ANRE, ce prevede aceasta obligativitate, daca blocul a fost construit inainte de aparitia legii.
Din cate stiu... nu puteau face receptia blocului daca detectoarele erau obligatorii si nu le detineau.

Sfatul meu este sa faceti o Adunare generala si sa stabiliti montarea acestor detectoare ca s-ar putea sa ramaneti fara gaz daca nu le montati.
Ionut.ion, utilizator
Va mulțumesc pentru răspuns.
Asta spuneam, ca la momentul în care s-a făcut recepția blocului,legea nu era data, ca atare dezvoltatorul se spala pe mâini!
In acest moment nu avem asociație, încă nu au ieșit actele.
Da, știu ca e imperios sa fie montate, dar, trebuie sa ai și cu cine sa ajungi la un consens. Toată lumea e mulțumită ca ni s-a dat numărul unui băiat care se ocupa de revizii si face revizia,chiar da fără acestea....

Ionut.ion a scris:

Sau data in care a intrat in vigoare legea, ordinul ANRE, ce prevede aceasta obligativitate, daca blocul a fost construit inainte de aparitia legii.
Din cate stiu... nu puteau face receptia blocului daca detectoarele erau obligatorii si nu le detineau.

Sfatul meu este sa faceti o Adunare generala si sa stabiliti montarea acestor detectoare ca s-ar putea sa ramaneti fara gaz daca nu le montati.

dezvoltatorul nu are vreo vina......daca la data receptiei nu exista legea
vecinilor le puteti explica ca un control,avarie,revizie va poate lasa pe toti fara gaz
Va multumesc inca o data pentru răspunsuri, insa mai vin cu o nelămurire. În bloc, jumătate din apartamente nu sunt vândute. Pentru acele apartamente cine trebuie sa pună banii pentru instalarea celor menționate, noi, ceilalți locatari sau dezvoltatorul, pe numele căruia sunt apartamentele?