Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Avem o situatie mai delicata, noi (restul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Avem o situatie mai delicata, noi (restul familiei) ...

Buna ziua,
Avem o situatie mai delicata, noi (restul familiei) nu ne mai intelegem cu "mama", parintii mei sunt divortati, partajul inca nu este facut, cand toti eram plecati de acasa, "mama" a facut un zid in mijlocul casei si a ne-a furat toate electrocasnicele/mobilier, tot, le-a pus in jumatatea ei si nu avem acces la ele, incuie usa de fiecare data cand pleaca, politia spune ca nu este de competenta lor, deci am recurs la judecata.
Avocatul nostru spune ca ar trebui sa facem direct dosar de partaj, unde sa includem si aceasta problema cu furtul de obiecte si privarea accesului in jumatate de casa, am auzit de la alt avocat ca ar fi mai bine sa facem 2 procese separate, dumneavastra ce parere aveti?
Multumesc mult!
de ce 2 procese ? tatatl dvs trebuia sa ceara partajul. daca tot le-a luat sa ceara sa ii fie atribuite si sa ii dea sulta pt parta lui.
casa se imparte comod in natura ? adica daca tot a tras zid, fiecare parte are tot ce ii trebuie ?
daca nu aveti incredere in solutia prezentata, mai cereti o parere. Sau doua. Doua solutii diferite nu inseamna neaparat ca una e gresita, ci inseamna ca sunt proceduri sau riscuri diferite. dar asa, pe cateva cuvinte, noi nu ne putem da seama ce si cum. Cert este ca nu va este clar, poate ar trebui sa cereti clarificari de la avocatul pe care il aveti. Furtul e in drept penal, partajul in civil, sigur lucrurile nu sunt chiar asa cum le-ati descris mai sus.