Forum Discuţii juridice Executare silită buna ziua.Printr-o hotarare definitiva sunt obligat sa ...
Discuție deschisă în Executare silită

buna ziua.Printr-o hotarare definitiva sunt obligat sa platesc ...

buna ziua.Printr-o hotarare definitiva sunt obligat sa platesc unei persoane daune de 2000 lei.Persoana respectiva a trimis hotararea unui executor judecatoresc care pe langa suma de 2000 lei imi solicita 1400 lei drept onorariu, care consider ca este exagerata.Cum pot diminua onorariu? Va multumesc
Onorariu avocat și/sau executor?
Trebuie să faceți contestație la executare și să solicitați diminuarea.. Atenție, onorariile minimale/maximale pentru executori sunt stabilite printr-un ordin și trebuie să le luați și pe acelea în seamă.
Intr-adevar onorariul pare mare. Exista un ordin de stabilire a onorariilor minimale si maxim. Daca considerati ca nu s-a incadrat in acele marje, puteti formula contestatie la executare si puteti solicita diminuarea onorariului executorului judecatoresc.