Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exemplu concret: Societatea noastra doreste sa reduca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exemplu concret: Societatea noastra doreste sa reduca timpul ...

Exemplu concret:

Societatea noastra doreste sa reduca timpul de lucru pentru o parte din salariati (mai mult de 10% din totalul salariatilor) pentru perioada de 10 zile consecutiv 19-10-2020 - 31.10.2020 de la 80 ore la 40 ore.

Raportare in Revisal Var.1:

- Tip norma - cu timp partial
- Durata norma - cu timp partial
- Repartizare timp munca - inegal
- Timp interval repartizare - ore/saptamana
- Timp munca - 20 ore/saptamana
- Salariu - se modifica salariul brut aferent orelor lucrate efetiv in luna
- Se adauga sporul de 75% pentru zilele nelucrate

Raportare in Revisal Var.2:

- Tip norma - norma intreaga
- Durata norma - norma intreaga legi speciale
- Repartizare timp munca - inegal
- Salariul - nu se modifica
- Se adauga sporul de 75% pentru zilele nelucrate

Care varianta este corecta pentru cazul concret de mai sus?

cristianmoraru, utilizator
Prima varianta.