avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exemplu concret: Societatea noastra doreste sa reduca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exemplu concret: Societatea noastra doreste sa reduca timpul ...

Exemplu concret:

Societatea noastra doreste sa reduca timpul de lucru pentru o parte din salariati (mai mult de 10% din totalul salariatilor) pentru perioada de 10 zile consecutiv 19-10-2020 - 31.10.2020 de la 80 ore la 40 ore.

Raportare in Revisal Var.1:

- Tip norma - cu timp partial
- Durata norma - cu timp partial
- Repartizare timp munca - inegal
- Timp interval repartizare - ore/saptamana
- Timp munca - 20 ore/saptamana
- Salariu - se modifica salariul brut aferent orelor lucrate efetiv in luna
- Se adauga sporul de 75% pentru zilele nelucrate

Raportare in Revisal Var.2:

- Tip norma - norma intreaga
- Durata norma - norma intreaga legi speciale
- Repartizare timp munca - inegal
- Salariul - nu se modifica
- Se adauga sporul de 75% pentru zilele nelucrate

Care varianta este corecta pentru cazul concret de mai sus?


Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2020
cristianmoraru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:37, 6 Octombrie 2020
Prima varianta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am eu cateva nelamuriri legate de programul de lucru, ... AndreiN1988 AndreiN1988 Buna ziua, Am eu cateva nelamuriri legate de programul de lucru, este vorba de o pizzerie cu livrari la domiciliu. Programul nostru este zilnic 10-23. In ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale pentru contract part time Negru Rodica Negru Rodica Buna ziua.Am si eu o intrebare privind salarizarea unui lucrator comercial.Societatea desfasoara activitate de comert cu amanuntul cu program de luni-sambata, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. În cadrul unei firme cu activitate principală 5610-restaurante, ... ani_burian ani_burian Buna ziua. În cadrul unei firme cu activitate principală 5610-Restaurante, se lucrează de Luni-Duminică, programul de lucru este între orele ... (vezi toată discuția)