Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFI realizează venituri peste plafonul de 26760 lei
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFI realizează venituri peste plafonul de 26760 lei

Dacă un PFI realizează venituri peste plafonul de 26760 / 2020, este și angajat la un Srl,
Plătește la stat Cas și cass? Dacă Srl a plătit pt el că angajat.?
Multumesc

george-neagu, moderator
Nu are importanta ca in acelasi timp mai are in 2020 si un contract de munca valabil. Dacă un PFI realizează venituri peste plafonul de 26760 lei/ 2020, va trebui sa completeze in declaratia unica si sa plateasca si contributiile sociale, procentele 10% cass si 25% aplicandu-se la valoarea plafonului.