Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! E legal ca copilul meu minor sa fie testat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! E legal ca copilul meu minor sa fie testat de COVID ...

Buna seara! E legal ca copilul meu minor sa fie testat de COVID fara sa aiba simptome si fara sa aiba acordul parintelui?
Cei mici reprezinta cel mai mare risc pentru societate.
Pot ucide 50 de persoane fara nicio problema la un mod silențios.
In proporție de 99% sunt asimptomatici dar pot transmite virusul si sa ucidă foarte multa lume.
Ei nu au o vina dar ucid multi daca sunt infectati.

Lipsa acordului părintelui constituie un omor multiplu prin intermediul.copilului infectat.
Nu neapărat in sens penal ca încadrare juridica pentru infracțiunea de omor calificat dar exista incriminare penala adecvata.

Aceasta este regula de baza.

Ca excepție, se ridica întrebarea daca sunt testati si parintii dupa ce a fost testat minorul?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Veniti cu detalii despre cine l-a testat, daca era contact direct, care e deranjul etc. pentru ca sa ne putem da seama ce va deranjeaza.
De principiu, fiind o metoda minim invaziva, nu vad de ce un parinte nu ar dori ca copilul sau sa fie testat de orice boala potentiala, asigurandu-se astfel de un screening pentru acea boala. Dar, daca exista o paguba de vreun fel care rezulta din aceasta testare, atunci abia putem sa discutam despre ce se poate face.