Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Date eronate in titlul de proprietate Buna ziua! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Date eronate in titlul de proprietate Buna ziua! Titlul meu de ...

Date eronate in titlul de proprietate

Buna ziua!
Titlul meu de proprietate pe terenul din jurul casei are trei suprafete incadrate diferit: curti constructii, teren arabil si fanate. Din parcela de curti constructii "s-a luat" o parte iar in cea de fanate s-a adaugat. Din pix. Schitele de la primarie sunt corecte geometric, insa calculul suprafetei este gresit, facut "sa dea" o valoare mai mica a curtii, care (pentru a iesi suprafata totala) s-a adaugat la fundul terenului, la parcela de fanate, si ea, de asemenea, calculata cu eroare. Deci s-a luat din aria curtii si s-a pus la capatul terenului fara a se respecta laturile masurate in teren. Procesul verbal de primire atesta valorile reale.

Cum poate fi indreptata aceasta eroare? E suficient sa inaintez o cerere de indreptare a erorii direct la primarie? Este nevoie de actiune in instanta?
cocoon, utilizator