Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuarea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuarea salariului

Buna ziua! Lucrez intr-o companie multinationala,iar renumeratia salariala este formata din salariu fix + comision din target.Datorita competentelor mele profesionale si indeplinirea targetelor lunare, am fost mutata pe acelasi post intr-o alta locatie cu un target mai mare.Am indeplinit cu succes aceste targete,iar salariul meu a crescut simtior.Acum cateva luni am fost mutata fara nici un avertisment( motivul comunicat verbal a fost ca s-a intors o anagajata din concediu de crestere copil).Ulterior am fost mutata in diverse locatii cu un target tot mai mic, implicit cu venituri salariale care au scazut cu peste 700 de lei.
Legal au voie sa faca asa ceva?Sunt incadrata pe acelasi post cu aceleasi atributii, doar ca unii salaraiati, au "pile" in conducere.Tin sa mentionez ca este disponibil un post unde as putea castiga din nou ceva mai bine, insa acesta a fost"inghetat"/"rezervat" pt sotia unui team leader.
Cum pot rezolva aceasta situatie din punct de vedere legal.
Multumesc!
OanaDragusin, utilizator