Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna. Am fost lovita pe trecerea de pietoni de o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna. Am fost lovita pe trecerea de pietoni de o masina care ...

Buna. Am fost lovita pe trecerea de pietoni de o masina care nu ma vazut cica..la fata locului a venit politia, ambulanta si am fost dusa la spital unde sa constatat ca am o fractura la glezna. Am fost sa imi scot certificat medico legal am primit 60-65 zile de ingrijiri medicale cu posibilitate de prelungire daca va fi cazul de terapie de recuperare. In cat timp de la accident trebuie sa depun plangere la politie?sa deschis un dosar penal pentru domnul care ma lovit cu masina. Pot cere si de la asigurare direct daune sau in instanta doar? Plangerea o pot depune singura sau cu un avocat ar fi mai bine? Multumesc
Buna ziua,
Sfatul meu este sa consultati un avocat si sa va constituiti parte civila ( cere daune materiale si morale ) in timpul procesului penal.
Multumesc

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sfatul meu este sa consultati un avocat si sa va constituiti parte civila ( cere daune materiale si morale ) in timpul procesului penal.

1. Plângere penală se depune în termen de 90 zile de la data accidentului, prin care vă constituiți parte civilă.
2. Daunele puteți cere si de la asigurătorul RCA al vinovatului, dar sumele sunt mult mai mici și nu este o garanție că după ce semnați acordul, asigurătorul să si le plătească ( spun din experiență )
3. Este indicat să angajați un avocat specializat în asemenea spețe
Laszlo Bicsak, Alte profesii