avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!!! Soțul meu are lucrat în România 27 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!!! Soțul meu are lucrat în România 27 de ani si ...

Buna ziua!!! Soțul meu are lucrat în România 27 de ani si 10 ani in Italia ar vrea sa iasa la pensie.Cum este mai bine sa cumuleze anii din Romania cu anii din Italia sau pentru anii din Italia sa depuna actele in Italia? Multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:41, 7 Octombrie 2020
Stagiile se cumuleaza.
Pensia se calculeaza si se plateste separat de fiecare stat pentru stagiul realizat in acea tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara , domiciliez de 20 ... Bianca_Livia Bianca_Livia Buna seara, ma numesc Danut Gheorghe Bodeanu, domiciliez de 20 de ani in Italia si va rog respectuos sa ma ajutati cu un raspuns fata de faptul ca pe ... (vezi toată discuția)
Despre pensie marusia76 marusia76 Buna ziua! Am o intrebare va rog. Mama a iesit la pensie anticipata ,apoi in cea de drept dar in toata aceasta perioada a avut contract de munca 4 ore ... (vezi toată discuția)
O persoana stabilita in germania isi poate depune dosarul de pensie in romania ? rrobyfm rrobyfm Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare pentru a nu avea probleme pe viitor (sa dea pensia de aici inapoi). In curand persoana respectiva, ... (vezi toată discuția)