Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce trebuie sa faca un PFA pentru a fi asigurat medical?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce trebuie sa faca un PFA pentru a fi asigurat medical?

Buna ziua! Ma puteti lamuri, va rog, care sunt pasii pe care trebuie sa ii faca un PFA pentru a fi asigurat medical? Se poate realiza online, in conditiile actuale?
george-neagu, moderator
In declaratia unica pe care ati depus-o in 202o la partea cu venitul estimat pentru 2o20 trebuia sa fi completat si la partea de asigurare de sanatate pentru 2020, adica sa fi bifat ca doriti sa platiti cass pentru sase luni dar sa fiti asigurata intreg anul 2020. Daca nu ati facut aceasta in declaratia depusa deja la termenul scadent din vara, puteti sa depuneti acum o declaratie rectificativa la aceea si in care, pe langa informatiile deja trecute initial, mai adaugati la partea de contributie la sanatate. Deveniti asigurata la data depunerii declaratiei, nu la data platii a carui termen este pana in 15 martie 2021 pentru 2020..
In plus puteti incheia cu Casa de Asigurari de Sanatate un contract pentru a beneficia de concediu medical.