Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... RESTITUIRE FOND RULMENT Bună ziua! Tocmai ce am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

RESTITUIRE FOND RULMENT Bună ziua! Tocmai ce am vândut un apartament și aș vrea să ...

Bună ziua!
Tocmai ce am vândut un apartament și aș vrea să cer restituirea fondului de rulment.
Când am adus vorba, administratorul mi-a zis că trebuie să cer acea sumă constituită drept fond de rulment, noului proprietar. Sincer, nu mi se pare corect. De ce să-i cer omului, poate și el și-ar dori să plătească eșalonat, așa cum am procedat și noi?!
Cum trebuie să procedez? Îmi poate refuza administratorul eliberarea acestei sume? Menționez că sunt cu plata la zi, altfel nu mi-ar fi eliberat adeverința cum că nu am datorii către asociație, necesară la tranzacțipnarea apartamentului.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
trebuie sa v-o elibereze. Depuneti cerere scrisa
Buna ziua,
ART. 72 din legea 196/2018
(1) In scopul asigurarii sumelor necesare pentru plati curente, asociatia de
proprietari este obligata sa stabileasca cuantumul si cota de participare a
proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabileste
astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni
calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost
necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari
in anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei,
iar in cazurile asociatiilor de proprietari nou-infiintate, prin aproximarea acestuia cu
fondul de rulment stabilit la alte asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se depune in contul curent al asociatiei de proprietari,
mentionat la art. 20 alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui
proprietar, potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar
reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de
plata.
(4) Pentru incasarea fondului de rulment, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) Fondul de rulment incasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate,
daca prin actele translative de proprietate nu se stipuleaza altfel.

Banuiesc ca in contractul de vanzare-cumparare nu scrie nimic legat de acest fond, nu?
Daca nu scrie... mergeti cu art. de mai sus la Presedintele de asociatie si cereti restituirea fondului in baza alin. 5 din articol.
Raspunsul administratorului de imobil denota ca acesta nu stapaneste dispozitiile in vigoare
Legea nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari
art 72
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin actele translative de proprietate nu se stipulează altfel
.
Pe de alta parte ,administartorul d eimobil este simplu angajata al asociatieid e proprietari cu limita de competenta de executie
Adresati cerere oficiala reprezentantului legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie care are obligatia legala in temeiul disp art 72 sa restituie findul de rulment la transmiterea dreptului de proprietate asupra bunului imobil