Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Stau in chirie si avem incheiat contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Stau in chirie si avem incheiat contract inregistrat ...

Buna seara! Stau in chirie si avem incheiat contract inregistrat Anaf, doresc sa ma mut si am anuntat si proprietarul de o luna jumatate ca ma voi muta. Problema este la inchiderea contractului la Anaf de ce acte are nevoie proprietarul? Ma tot bate la cap sa ii trimit copie dupa buletin sa inchida contractul, iar mie mi s-a parut cam ciudat. Pana la urma, daca ii trebuie datele mele le gaseste pe contractul care a ramas la el.
Inca o problema, el vrea sa inchida contractul mai devreme, desi eu am platit chiria pana pe 15 luna aceasta, eu m-am mutat, dar nu a venit sa predau locuinta si automat sa-mi restituie garantia. Daca inchide contractul mai devreme e clar ca pot sa-mi iau gandul de la bani, nu?
De ce este nevoie la inchiderea contractului? Un proces verbal? Sau ce anume? Daca aveti si un model mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc!
Un acord de încetare încheiat între părți unde să precizați restituirea garanției, eliberarea începând cu data de

gi-jane2, moderator
Un act scris semnat de ambele parti in care mentionati incetarea contractului cu o data specificata in clar, chiar daca predarea bunului se va face mai tarziu, eventual consemnata starea bunului imobil la momentul predarii lui.
Si pentru inchiderea contractului are nevoie de copia buletinului meu? Mi s-a parut ciudat ca a tot insistat sa-i trimit poza cu el. Multumesc pentru raspunsuri!
Normal are datele in contractul de inchiriere. Nu as zice sa il trimiteti
De foarte multe ori copia CI este solicitata de ANAF (ambele părți), în ideea de a verifica validitatea contractului și de a avea datele părțile contractante în caz de nevoie.