Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula un contract de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula un contract de vanzare cumparare apartament daca ...

Se poate anula un contract de vanzare cumparare apartament daca ulterior descopar ca inainte sa cumpar au fost anumite probleme in trecut legate de bloc? De exemplu inainte sa cumpar s-au schimbat niste tevi de apa. Cand am fost la vizionare de vreo 3 ori era totul ok si dupa cateva saptamani de la mutare problemele au revenit, eu afland de la locatari ca au mai fost si inainte.
AlinaMaria23, utilizator
Potrivit art.1355 C.Civ., in cazul unui lucru cu vicii ascunse, cumparatorul poate cere fie rezolutiunea vanzarii, fie o reducere a pretului. In cazul in care vanzatorul a fost de rea credinta este tinut si la plata de daune-interese, inclusiv beneficiul nerealizat. Actiunea prin care cumparatorul cere rezolutiunea vanzarii este numita actiune redhibitorie. Daca aceasta actiune a fost admisa, cumparatorul va trebui sa restituie lucrul catre vanzator in starea in care se afla, iar vanzatorul sa restituie pretul incasat si sa-l despagubeasca pe cumparator de cheltuielile contractului pe care le-a suportat.

Avand in vedere ca mi-a predat totul functional si defectiunea a revenit dupa vanzare, tot se aplica asta? Adica asa de usor se pot rezilia contractele prin notar?

mydream a scris:

Potrivit art.1355 C.Civ., in cazul unui lucru cu vicii ascunse, cumparatorul poate cere fie rezolutiunea vanzarii, fie o reducere a pretului. In cazul in care vanzatorul a fost de rea credinta este tinut si la plata de daune-interese, inclusiv beneficiul nerealizat. Actiunea prin care cumparatorul cere rezolutiunea vanzarii este numita actiune redhibitorie. Daca aceasta actiune a fost admisa, cumparatorul va trebui sa restituie lucrul catre vanzator in starea in care se afla, iar vanzatorul sa restituie pretul incasat si sa-l despagubeasca pe cumparator de cheltuielile contractului pe care le-a suportat.

Nu exista reziliere prin notar.doar de comun acord cu vânzătorul sau prin instanta, cum se rezolva toate conflictele.
Nu e o acțiune ușoară.
Antoanela Geaman, Avocat
Va multumesc pt raspuns. Insa in situatia data, daca la momentul predarii era totul functional, desi nu mi-a spus ca in trecut au fost probleme care s-au rezolvat, mai pot apela la instanta?

E vorba de o teava la nivel de scara de bloc, nu din apartament.

Antoanela Geaman a scris:

Nu exista reziliere prin notar.doar de comun acord cu vânzătorul sau prin instanta, cum se rezolva toate conflictele.
Nu e o acțiune ușoară.

AlinaMaria23, utilizator
Nu te putem asigura ca vei castiga. Depinde de multi factori. Ce poti sa faci este sa cauti un avocat si sa ii expui cazul complet si sa ii ceri sfatul profesionist.Inclusiv il poti imputernici sa negocieze pentru tine cu vazatorul. Bafta!