Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, As dori un sfat cu privire la urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta: M ...

Buna ziua,

As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta:

M am casatorit civil cu actualul meu sot in romania in decembrie 2019 si apoi am semnat un contract prenuptial de separare de bunuri in elvetia( in act se mentioneaza ca supunem casatoria noastra dreptului elvetian)

Sotul meu inca locuieste in elvetia , eu in romania.
Ambii sintem cetateni romani.

In cazul unui divort, la solicitarea mea , tinand cont de actul semnat, se poate pronunta divortul in romania sau numai in Elvetia?

Multumesc anticipat
Divortul se poate pronunta in România.
Ca sa nu aveti probleme de ordin procedural ar fi bine sa apelati la avocat inca de la momentul demarării procedurii de.divort.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns,

Deci actul semnat nu ma poate impiedica sa divortez in Romania.
Intentionez sa depun cererea la tribunal si voi apela la un avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Divortul se poate pronunta in România.
Ca sa nu aveti probleme de ordin procedural ar fi bine sa apelati la avocat inca de la momentul demarării procedurii de.divort.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București