avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, As dori un sfat cu privire la urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta: M ...

Buna ziua,

As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta:

M am casatorit civil cu actualul meu sot in romania in decembrie 2019 si apoi am semnat un contract prenuptial de separare de bunuri in elvetia( in act se mentioneaza ca supunem casatoria noastra dreptului elvetian)

Sotul meu inca locuieste in elvetia , eu in romania.
Ambii sintem cetateni romani.

In cazul unui divort, la solicitarea mea , tinand cont de actul semnat, se poate pronunta divortul in romania sau numai in Elvetia?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Luciana222 , utilizator 12:31, 12 Octombrie 2020
Divortul se poate pronunta in România.
Ca sa nu aveti probleme de ordin procedural ar fi bine sa apelati la avocat inca de la momentul demarării procedurii de.divort.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Duminică, 11 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns,

Deci actul semnat nu ma poate impiedica sa divortez in Romania.
Intentionez sa depun cererea la tribunal si voi apela la un avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Divortul se poate pronunta in România.
Ca sa nu aveti probleme de ordin procedural ar fi bine sa apelati la avocat inca de la momentul demarării procedurii de.divort.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort DeliaLazarescu81 DeliaLazarescu81 Buna ziua.Se poate divorta in Romania in conditiile in care sotia are dubla cetatenie(romana si germana) iar sotul doar cea germana,acesta din urma renuntand ... (vezi toată discuția)
Continuare la evacoare cristina_lus cristina_lus respectiva hartie arata cam asa \"Subsemnata \"(numele dobandit dupa casatorie; ea neavand nici un act de proprietate pe numele ei) impreuna cu parintii ei ... (vezi toată discuția)
Divort cetatean roman-cetatean strain, casatorie incheiata in strainatate amsara amsara Buna ziua, ma intereseaza sa aflu dc o casatorie cetatean roman- cetatean strain, incheiata in strainatate si inscrisa in tara poate avea loc si in Romania. ... (vezi toată discuția)