Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua.Se poate divorta in Romania in conditiile in care sotia are dubla cetatenie(romana si germana) iar sotul doar cea germana,acesta din urma renuntand la cetatenia romana?Ambii au domiciliul in Germania insa casatoria a avut loc in Romania.In prezent,sotul locuieste in Romania cu drept de sedere.
Bunsa ziua,
Da, se poate.
Competenta apartine judecatoriei sector 5 Bucuresti.
Da, par sa existe sanse de divort in Romania la o prima vedere dar vedeti sa existe si motive daca nu il faceti prin acord.
VA trebui sa aveti si avocat daca nu veniti la proces pentru ca in caz contrar se va respinge divorțul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pt raspuns.Ambele parti sunt de acord cu divortul.
Sa inteleg ca nu se poate la notar? trebuie prin judecatorie?
Vedeți ce zice notarul pe baza de acte.

Dacă nu va poate divorta căutați avocat care sa se miste repede si sa aiba timp.de cazul dvs. daca va grăbiți, ca sa nu așteptați 6 luni sau mai mult.
Probabil ca o sa va coste mai mult decât la notar daca va grăbiți si vreti sa stimulați avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat