avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua.Se poate divorta in Romania in conditiile in care sotia are dubla cetatenie(romana si germana) iar sotul doar cea germana,acesta din urma renuntand la cetatenia romana?Ambii au domiciliul in Germania insa casatoria a avut loc in Romania.In prezent,sotul locuieste in Romania cu drept de sedere.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:19, 13 Februarie 2019
Bunsa ziua,
Da, se poate.
Competenta apartine judecatoriei sector 5 Bucuresti.
Da, par sa existe sanse de divort in Romania la o prima vedere dar vedeti sa existe si motive daca nu il faceti prin acord.
VA trebui sa aveti si avocat daca nu veniti la proces pentru ca in caz contrar se va respinge divorțul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pt raspuns.Ambele parti sunt de acord cu divortul.
Sa inteleg ca nu se poate la notar? trebuie prin judecatorie?
Vedeți ce zice notarul pe baza de acte.

Dacă nu va poate divorta căutați avocat care sa se miste repede si sa aiba timp.de cazul dvs. daca va grăbiți, ca sa nu așteptați 6 luni sau mai mult.
Probabil ca o sa va coste mai mult decât la notar daca va grăbiți si vreti sa stimulați avocatul.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori un sfat cu privire la urmatoarea speta: m ... Luciana222 Luciana222 Buna ziua, As dori un sfat cu privire la urmatoarea speta: M am casatorit civil cu actualul meu sot in romania in decembrie 2019 si apoi am semnat un ... (vezi toată discuția)
Cum pot divorta de un catatean german ? Conquero Conquero Buna , In 2008 m-am casatorit cu un cetatean german , in Germania. Avem impreuna o fetita , nascuta in 2006 in tara . Copilul poarta numele meu de \" ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - divort rapid din strainatate Mariana Rădulescu Mariana Rădulescu Sunt căsătorită in Romania dar eram separați de trei ani eu acum locuiesc în Germania și vreau sa divorțez de el dar acum iubitu meu care sunt cu el ... (vezi toată discuția)