Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Cum se stabilește Pensia de întreținere pt doi copii?
Ce înseamnă "până" la 1/6 ?
Adică un judecător poate da plafonul maxim de 1/6 sau chiar mai mic de 1/6 în funcție de caz?

Un exemplu:
Să zicem că mama căreia i-a fost încredințați copiii are un venit salarial de 100 de milioane...
iar Tatăl care urmează să plătească pensie alimentară are un venit salarial de doar 30 de milioane...
În această situație judecătorul poate acorda o pensie alimentară mai mică de 1/6 ???
Vasile75, utilizator
Codul civil:

Art. 529
Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

Bineinteles ca judecatorul poate acorda o pensie de intretinere mai mica decat plafonu lstabilit de lege, in functie de circumstantele dovedite in cauza.
ce prevede legaea este plafonul maxim. se apreciaza de la caz la caz in functie de nevoile copilului. trebuie insa sa aveti in vedere si egalitatea la contributia . pentru doi copii este 1/3, nu 1/6

Antoanela Geaman a scris:

ce prevede legaea este plafonul maxim. se apreciaza de la caz la caz in functie de nevoile copilului. trebuie insa sa aveti in vedere si egalitatea la contributia . pentru doi copii este 1/3, nu 1/6

Știu că este 1/3 : 2-copii (adică 1/6 pt fiecare copil)
Pensia de întreținere este de pana la 1/6 pt cate un copil adicadw până, până poate sa fie sub. 1/3 din venitul net.Atentie in mod normal ,art 525 pensia se da în natura, în bani cand părinții nu se înțeleg.
Dexi până la 1000lei din 3000 poate sa fi 900-800-700 etc.Acum depinde cum se apara tatal, daca trebuie sa stea cu chirie, sau in urma divortului a trebuit sa faca credit pentru casa , alte rate.
EU AS CERE IN VALOARE DE 600-800 LEI IN NATURA, asa cum.prevede legea
Atentie in mod normal ,art 525 pensia se da în natura.

Art.525 Cod civil se refera la cu totul altceva:
(1) Minorul care cere întreţinere de la părinţii săi se află în nevoie dacă nu se poate întreţine din munca sa, chiar dacă ar avea bunuri.
(2) Cu toate acestea, în cazul în care părinţii n-ar putea presta întreţinerea fără a-şi primejdui propria lor existenţă, instanţa de tutelă poate încuviinţa ca întreţinerea să se asigure prin valorificarea bunurilor pe care acesta le are, cu excepţia celor de strictă necesitate.

Practica este ca pensia de intretinere se acorda si se achita in bani.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat