Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intr-un apartament proprietate, in care nu locuieste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intr-un apartament proprietate, in care nu locuieste nimeni, ...

Intr-un apartament proprietate, in care nu locuieste nimeni, dpdv legal, cate persoane trebuie declarate la intretinere, 1 sau 0? Rog specificati si legea. Multumesc!
Trebuie sa adresati o cerere scrisa ca sa nu se treacă nicio persoana.
In caz contrar, se va trece o persoana sau mai multe, in functie de caz.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca nu locuieste nimeni, se trece "zero " persoane. Nu inseamna ca nu exista si alte cheltuieli, legate de proprietatea comuna, pentru acel proprietar, dar are voie sa faca asa ceva. Legea e 196/2018 , dar nu veti gasi scris exact ce cautati, ca e voie sa fie "0 " persoane. Rezulta indirect :
Articolul 82
(5)Daca adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste in acest sens, comitetul executiv stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna, si stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, au dreptul de a solicita, in scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale.

[ link extern ]

Daca nu locuieste nimeni in apartament, se depune o cerere catre administratie in care se specifica data de la care in acea locuinta se vor considera "zero" persoane.

daadi04 a scris:

Intr-un apartament proprietate, in care nu locuieste nimeni, dpdv legal, cate persoane trebuie declarate la intretinere, 1 sau 0? Rog specificati si legea. Multumesc!

latka, moderator