Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara, Care sunt conditiile de scoatere de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara, Care sunt conditiile de scoatere de la întreținere ...

Bună seara,
Care sunt conditiile de scoatere de la întreținere a unui locatar?
Sa nu locuiasca mai mult de 15 zile pe luna.
Art. 82 din legea 196/2018
(5)Daca adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste in acest sens, comitetul executiv stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna, si stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, au dreptul de a solicita, in scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale.

[ link extern ]