Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Am achiziționat un apartament într-un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Am achiziționat un apartament într-un alt oraș ...

Bună ziua,
Am achiziționat un apartament într-un alt oraș decât cel de domiciliu, în care efectiv nu locuiesc.Asociatia de Proprietari este in curs de înființare,acolo fiind un ansamblu rezidential nou.Cum pot face să nu fiu nevoită să plătesc gunoiul,curățenia etc., fiindcă efectiv nu locuiesc,apartamentul este închis,n-am mai trecut de vre-o trei luni pe acolo,multumesc
Faceti o solicitare in scris catre asociatie si solicitati scutirea de la plata cheltuielilor intrucat imobilul va fi nelocuit .
Puteti fi scutita doar de la plata anumitor cheltuieli.

Art.82 alin (5) Dacă adunarea generală a asociaţiei de proprietari hotărăşte în acest sens, comitetul executiv stabileşte cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, şi stabileşte perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriaşii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană şi care trebuie să fie de cel puţin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.
Calitatea de proprietar de bun imobil implica drepturi si obligatii-indiferent daca locuiti sau nu efectiv in respectivul imobil
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii au obligatia legala sa achite lunar cote intretinere respectiv parti comune si individuale