Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, as dori un sfat. Orice sfat mi-ar fi util.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, as dori un sfat. Orice sfat mi-ar fi util.

Buna ziua, as dori un sfat.
Parintii mei au vandut un apartament si au cumparat o casa in 2010. Este vorba despre o casa la vremea respectiva de 50.000 euro. O casa la alb, in sensul ca in afara de geamuri si usa de la intrare nu avea nimic.
La inceput stateau ei, eu si fratele meu.
Cam dupa 1 sau 2 ani, timp in care nu s-a facut nimic in casa, fratele meu a plecat si s-a casatorit.
De-a lungul anilor in casa s-au investit sume destul de semnificative, implicit pensiile parintilor si salariile mele. In urma cu 6 ani m-am casatorit si eu. Sotul meu avand o suma de bani am investit in aceasta casa. In prezent valoarea casei aproape s-a dublat.
Este corect sa spun atat parintilor mei cat si fratelui meu ca de fapt valoarea casei pe care o voi imparti in viitor cu fratele meu este de 50.000 euro, nu la valoarea actuala de piata?
ar fi corect ca parintii dvs sa va recunoasca investiile , sa cadeti de acord ca aveti un drept de creanta de x lei si sa va dea o cota din casa in schimbul investitiilor.
Stimata @4carmen0 , pentru ca ati cerut un sfat ( orice sfat ) uman si nu legal , imi permit sa va spun ca mie , ca parinte de copii adulti , mi-ar cadea extrem de greu sa-mi spuna copiii ca au inceput deja sa-si imparta ceea ce nu au , bunurile mele . Ar fi ca si cum nu mai au rabdare sa astepte cat timp mi-a dat Dumnezeu zile... Si sa reveniti la valoarea de cumparare a casei , cand recunoasteti ca s-au investit de-a lungul timpului si banii, multi-putini , ai parintilor , e nedrept . Poate ca valoarea imobilului a crescut nu numai prin investitiile facute , ci si prin jocul pietei imobiliare . Mai luati in calcul ca ati folosit casa , ba ati mai adus inca o persoana ( sotul ) , poate aveti si copii , fara a plati chirie , ceea ce fratele dvs. nu a facut . Poate va mai ganditi ...
Multumesc de raspuns. Intrebarea a venit ca urmare a faptului ca parintii mei urmeaza sa faca un testatment in care sa se precizeze ca vom mosteni 50-50. Am vrut sa stiu daca in acest caz se mai merita sa investesc avand in vedere ca fratele meu nu se implica deloc.
nu e nevoie sa faca testament ca dupa ei, oricum mosteniti fiecare jumatate. avea sens sa faca un testament daca era vb sa va dea o cota mai mare.
poate discutati cu ei despre investitiile facute de sotul dvs, poate realizeaza ca gresesc.
ca idee, el le poate recupera in instanta.

CHKa a scris:

Stimata @4carmen0 , pentru ca ati cerut un sfat ( orice sfat ) uman si nu legal , imi permit sa va spun ca mie , ca parinte de copii adulti , mi-ar cadea extrem de greu sa-mi spuna copiii ca au inceput deja sa-si imparta ceea ce nu au , bunurile mele . Ar fi ca si cum nu mai au rabdare sa astepte cat timp mi-a dat Dumnezeu zile... Si sa reveniti la valoarea de cumparare a casei , cand recunoasteti ca s-au investit de-a lungul timpului si banii, multi-putini , ai parintilor , e nedrept . Poate ca valoarea imobilului a crescut nu numai prin investitiile facute , ci si prin jocul pietei imobiliare . Mai luati in calcul ca ati folosit casa , ba ati mai adus inca o persoana ( sotul ) , poate aveti si copii , fara a plati chirie , ceea ce fratele dvs. nu a facut . Poate va mai ganditi ...

Da, dar tot ca părinte nu e corect nici să îți lași copilul sa investească banii castigati in aranjarea casei tale, care legal, nu ii apartine. Mai ales in conditiile in care copilul are deja familia lui și ar fi putut să isi folosească veniturile pentru familie sau pentru achiziționarea unei locuințe proprii. Practic si confortul părinților a fost sporit cu banii copilului.
Dacă se vrea corectitudine, ar trebui ca părinții să își facă ordine în bunuri, din timpul vieții. Si mai ales, sa faca ordine in relatiile dintre copii.
Mai pe direct: nu-ti lasa copilul sa cheltuiască banii in casa ta, daca stii ca nu ai de gând să i-o lasi niciodată sau îl obligi să o împartă cu frații.
raluk0207, utilizator