Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Poate fi schimbat prenumele (John in loc de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Poate fi schimbat prenumele (John in loc de Ion... ...

Buna ziua. Poate fi schimbat prenumele (John in loc de Ion... etc). Presupun ca da. Care ar fi pașii care ar trebui făcuti? Multumesc.
Procedura schimbării de nume pe cale administrativă este reglementată de Ordonanța Guvernului nr. 41/2003 privind dobândirea și schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, aprobată prin Legea nr. 323/2003, cu modificările și completările ulterioare. Aici o sa gasiti cazurile întemeiate/justificate de schimbare a numelui si totodata documentele necesare pentru realizarea acestui demers.
Multumesc.